💁♂️ Pokytuji online konzultace prostřednictvím videorozhovorů. Níže se dozvíte, jak se takový rozhovor připravit psychologicky i technicky a jaké aplikace používáme.
Obsah
🙋♂️ Jak vypadá videorozhovor?
Videorozhovor se liší od klasického fyzického setkání s psychologem (nebo jakéhokoli jiného setkání či jakéhokoli jiného videorozhovoru) jen nepatrně. V dohodnutý čas si zavoláme pomocí online aplikace a naše konzultace má následně stejnou podobu jako fyzické setkání – jen s tím rozdílem, že vám nenabídnu nápoj a o nerušenost ve vašem prostředí se musíte postarat sami.
Tato forma konzultace má tedy podobnou pestrost jako fyzické setkání: Můžeme vést dialog, můžete se mě ptát, můžete mi vyprávět svůj příběh a já vám na něj dám zpětnou vazbu, můžeme zkoušet chování naživo (pokud se bojíte někam zavolat, můžete to třeba zkusit a já vás budu pomocí aplikace sledovat…), můžeme se dokonce učit i některé dovednosti, třeba relaxační cvičení nebo prezentaci.
Během běžné poradenské hodiny se často pohybujeme mezi všemi těmito možnostmi – záleží na typu problému, ale taky na osobnosti klienta: Někdo je aktivní a hodně se ptá, jiný potřebuje více vést a doprovázet. Úkolem poradce je být pro vás tam, kde potřebujete.
Setkání s psychologem (ať v klasické nebo online podobě) se tedy příliš neliší od jakéhokoli jiného setkání – i tam si povídáte, ptáte se, vyprávíte si, sdílíte své pocity… Jediný rozdíl je ten, že setkání s psychologem jsou zaměřena především na vás – společně dohodnutý čas je váš prostor a čas pro vaše témata.
Aby tato online setkání dobře fungovala (technicky i psychologicky), budeme se držet pravidel, která si přečtěte níže.
Pokud se rozhodnete objednat se, prostudujte si prosím také důležité podmínky poradenství (objednávání, diskrétnost, rušení termínů).
Klasický telefonát (hovor bez videa) používám jen pro nenadálé situace.
V mé praxi dávám přednost videokonzultacím. Audiohovory použijeme jen jako nouzové řešení.
(Zde najdete podrobnosti, v jakých výjimečných případech lze použít audiohovor.)
1. Výhody videohovoru oproti audiohovoru
Videohovor má oproti pouhému audiu pro běžnou psychologickou konzultaci tyto výhody:
- Můžeme daleko lépe sdílet nonverbální část komunikace (tváříme se, usmíváme se, gestikulujeme, kýváme hlavou…) – to usnadní vzájemné pochopení, navázání emočního vztahu a taky interpretaci víceznačných sdělení, které říkáte a které říkám já a kterým dává finální význam až naše mimika nebo gestikulace: Eliminujeme tím nedorozumění.
- Jsme pro sebe méně anonymní, což vytváří lepší atmosféru důvěry a rychlejší porozumění a otevřenost.
- Celkově je takový kontakt podobný osobnímu setkání, které dobře známe a umíme. Klienti jej vnímají jako příjemnější, bohatší a přirozenější.
2. Audiohovor je výjimka pro případ nenadálé situace
Audiohovor je tak vhodný jen v případě, že videohovor nemůže být nenadále uskutečněn. Nejčastěji jsou to situace:
- Náhlé špatné internetové spojení (díky nepředpokládaným poruchám spojení)
- Náhlá porucha přístroje/počítače/softwaru (telefonát je okamžité náhradní řešení)
- Absence nerušeného prostředí. Klienti např. nenadále a nepředpokládaně nemohou být – tam, kde mají k dispozici internet a kameru – sami. Důležité: Vždy je daleko lepší spojit se jen pomocí audiohovoru (z parku, z auta…) v nerušených podmínkách, než se spojit pomocí videoaplikace z prostředí, ve kterém se necítíte 100% bezpečně, diskrétně a klidně!
3. Kdy audiohovor nenabízím
V mé praxi se jedná o mimořádné, jednorázové a méně efektivní řešení. Kvůli efektivitě poradenství se držím těchto zásad:
- ani v případě výše uvedených problémů jej nenabízím pro první nebo jednorázové setkání. Nabídnu ho tedy pouze klientům, se kterými se vídám opakovaně.
- nepoužívám ho pro předvídatelné situace, například:
- klient se ostýchá používat videospojení nebo neovládá dobře počítač/aplikace,
- je pro něj obtížné zajistit si nerušené prostředí.
→ Chápu, že tyto situace a podmínky v životech mnoha klientů existují. Ale v tom případě prosím zvolte klasické fyzické setkání (s některým z kolegů, který tuto formu poskytuje), nikoli audiohovor jako polovičaté řešení.
(Poznámka: Audio-hovory či telefonáty se také často využívají pro rychlou krizovou intervenci, situaci akutní krize, zhoršení symptomů nebo jako linky důvěry. Pro tyto formy poradenství/intervencí jsou naopak velmi vhodné, protože odpovídající technologii má každý člověk dnes k dispozici a ke spojení může dojít v případě potřeby okamžitě a zároveň poskytuje dostatek anonymity, diskrétnosti a bezpečí, které umožní mnohým klientům v podobné situaci vyhledat pomoc. Toto je ovšem zcela jiný styl psychologické pomoci, než který nabízím já. Krizovou intervenci a/nebo rychlou anonymní terapii neposkytuji. Zabývám se poradenstvím, na které se klienti objednávají dostatečně dopředu, aby měli možnost nastavit si optimální psychologický (promýšlení, příprava) i technický prostor (internet, aplikace, bezpečí).)
💭 Jak se na videorozhovor připravit?
✍️
- Zařiďte si soukromí, pohodlí a psychické bezpečí.
- Zařiďte, že vás nikdo nebude slyšet ze sousední místnosti ani vstupovat do místa, odkud konzultujete.
- Odstraňte další zdroje rušení a připravte si vše potřebné.
- Můžete si pomoci oblečením či návykem na stejné místo.
- Začněte se soustředit/připravovat na rozhovor 15-20 minut předem.
1. Soukromí a psychické bezpečí
Zařiďte si vše tak, abyste nebyli nikým rušeni a cítili se psychicky bezpečně.
Základní podmínkou online poradenství je, že není možné, aby naší konzultaci naslouchala nebo ji mohla zaslechnout třetí osoba, což při pobytu více osob v domácnosti přes běžné zavřené dveře sousední místnosti možné je.
Pokud budete konzultovat z domova, je tedy důležité, abyste byli doma (v části bytu) sami, rodinní příslušníci byli v práci nebo na procházce, v odlišném patře rodinného domu apod. Domluvte se na to s nimi a promyslete, odkud se spojíte a kdy to bude možné, už při objednávání konzultace.
Budete-li se připojovat z práce, je vhodné využít zasedacích místností nebo místností vyhrazených pro podobné hovory. Zařiďte, aby vás nikdo nerušil, stejně jako během jiné pracovní schůzky.
Rovněž nebudeme nahrávat žádnou část naší konverzace.
2. Zrušení konzultace / nouzové řešení je lepší než se necítit bezpečně
Někdy se může stát (např. náhlá změna rozvrhu členů domácnosti či rozvrhu místností v práci, nenadálá služební cesta atd), že nemáte diskrétní prostor pro sdílení svých témat (zvláště pokud se tato témata týkají rodiny či práce, odkud konzultujete).
V tom případě je lepší (2 dny a více předem) konzultaci zrušit/přesunout její termín, případně ji provést z náhradního místa, kde se budete cítit nerušeni – např. ze soukromé zahrady (kde nechodí druzí lidé a není možné vás zaslechnout) či ze zaparkovaného automobilu (se sluchátky, nikoli hlasitým handsfree, mimo frekventovaná místa a velký pohyb lidí).
Toto však považujte za výjimku a pro pravidelné konzultace se pokuste nalézt vhodný a pohodlný prostor. Kvůli zabezpečení diskrétnosti a dobrého soustředění není možné provést hovor z veřejných prostor (knihovna, kavárna, vlak, park). Z důvodů vaší bezpečnosti i efektivity konzultace není možné vést poradenský rozhovor během řízení auta nebo jakékoli další činnosti, vč. chůze.
Pokud nedokážete najít vhodný a pohodlný prostor k online konzultaci (což se samozřejmě může v některých domácnostech/pracovištích stát), pak se prosím na tuto konzultaci neobjednávejte. Je lepší se domluvit (s kolegy, kteří tuto službu poskytují) na běžném fyzickém setkání, než se domluvit se mnou na online konzultaci z místa, na kterém se nebudete cítit v klidu a bezpečně.
3. Místo, pomůcky a odstranění rušení.
Snažte se vytvořit si pro rozhovor pohodlí. Osvědčené tipy jsou:
- Najděte si pohodlné místo na soustředěné sezení (chůze, stání a ležení nejsou pro konzultaci vhodné pozice, protože nám neumožní plné soustředění).
- Mějte v dosahu vodu/nápoj příp. jakékoli další pomůcky, které můžete během konzultační hodiny potřebovat (poznámky a tužku, kapesníky, brýle atd).
- Vypněte/schovejte/odstraňte vše, co by vás mohlo vizuálně nebo akusticky vyrušovat. Obvykle to zahrnuje vypnout zvonění telefonu, notifikace na počítači a všechny ostatní aplikace mimo náš přenos.
- Mnoha klientům pomáhá, pokud se oblečou stejně, jako by se se mnou šli setkat fyzicky. Odlišné oblečení od domácího (pokud nevoláte z práce) nám pomůže přepnout se i mentálně do jiného než domácího modu prožívání. (Toto je jen doporučení, nikoli nutnost).
- Je výhodné spojit se se mnou vždy ze stejného prostředí. Ne vždy je to možné, ale pokud jste schopni najít místo, ze kterého se mnou budete vždy konzultovat (pokud spolu konzultujeme více hodin), pomůže vám to. Zvyk je velkým spojencem pro paměť a mentální nastavení. Stejnost místa vede k rychlejšímu ponoření do poradenské situace a navázání na naši poslední konverzaci.
Při tradičním poradenství se obvykle setkáváme vždy v téže místnosti, sedíte ve stejném křesle a tato stejnost nám pomáhá. V online poradenství je dobré (nikoli nutné) takovou stejnost vytvořit záměrně.
4. Mentální příprava a reflexe po konzultaci.
Doporučuji vám 15-20 minut před naší konzultaci ukončit stávající činnost a soustředit se na náš rozhovor. V tomto čase si můžete připravit vše potřebné, pročíst si své poznámky, sesumírovat myšlenky a nastavit se na téma, o kterém budete chtít hovořit. Velmi to pomáhá efektivitě poradenství.
Někteří klienti si před hovorem udělají krátkou procházku nebo zařadí jinou aktivitu, aby se mentálně přepnuli z práce/domácích rutin k našemu hovoru. Tento psychologický předěl nastává automaticky, když (fyzicky) jdete nebo jedete k psychologovi do poradny. Při online spojení jej ale nemáme, proto je dobré si ho vytvořit záměrně.
Totéž doporučuji udělat hned po naší konzultaci (zapsat si poznámky, reflektovat své myšlenky…). Někteří klienti bezprostředně po konzultaci zařadí krátkou pauzu, kdy si oddechnou, ale potom se vrátí k probíraným tématům, vypisují si ještě chvíli své myšlenky apod. Velmi to pomáhá zapamatovat si vše potřebné a naplánovat pro sebe další postup.
🖥️ Jak se připravit technicky?
✍️
- Můžete-li, preferujte notebook, tablet nebo počítač před mobilem. Na obrazovce notebooku mě uvidíte lépe než na malém smartphonu.
- Pokud nejste zvyklí pracovat se zvolenou aplikací, vyzkoušejte si práci s ní dopředu (ideálně na hovoru s členem rodiny, kamarádem apod.) Nejlepší je preferovat aplikaci, se kterou jste zvyklí pracovat. Můžete si vybrat jakoukoli z těchto aplikací níže.
- Nejlépe se vám bude hovořit, když budete mít volné ruce. Je to příjemnější, lépe uvidím vaši nonverbální komunikaci, budete si moci psát poznámky a obraz pro mě bude stabilní. Nedržte proto zařízení/mobil v ruce – snažte se uskutečnit přenos z počítače na stole, kamery na stativu, nebo mějte mobil na stojánku. Nemějte notebook pouze na klíně (nebudete tak mít během konzultace volnost ke změně polohy těla a obraz pro mě nebude stabilní).
- Mnoha klientům pomáhá, když mají sluchátka (eliminuje to i případné hluky z okolí, zvyšuje diskrétnost a pomáhá lepšímu soustředění).
- Myslete na dostatečné osvětlení (hlavně za nedostatku denního světla). Výrazně se tím zlepší kvalita obrazu.
- Vyzkoušejte si dopředu nastavení obrazu i zvuku. Často je potřeba povolit kameru, mikrofon a zvuk v nastavení webového prohlížeče, nastavit/odblokovat danou aplikaci pro antivirový program a podobně. Někdy je potřeba po tomto nastavení restartovat počítač nebo daný prohlížeč apod. Z těchto důvodů je dobré toto nastavení (pro danou aplikaci, který si vyberete – pokud nejste zvyklí jej používat běžně) provést dopředu nanečisto (např. pomocí hovoru s rodinným příslušníkem, kamarádem apod).
- Aktualizujte váš operační systém, internetový prohlížeč a aplikace na nejnovější verzi. Někdy je příčina problémů se spojením právě v neaktualizovaných aplikacích/systému.
- Pro psychologickou práci je nejlepší, pokud vidím váš polodetail, tedy nejen obličej, ale i část těla/horní část trupu (tu, která je běžně viditelná nad stolem, pokud sedíte – umožňuje mi to vnímat gesta rukou apod). Případně vám s tímto nastavením pomůžu na počátku rozhovoru – poprosím vás, ať si sednete blíže, nebo dále.
👋 Jak se konkrétně spojíme?
✍️
- V dohodnutý termín mi zavolejte smluvenou aplikací.
- Kvůli diskrétnosti vám nikdy nevolám jako první, čekám na hovor od vás (případně vám napíšu SMS/email).
- V případě výpadků/problémů se spojením se domluvíme na jiném řešení emailem/SMS/telefonicky.
- Mimo konzultační hodinu mi pište zprávy jen emailem (nikoli prostřednictvím dané aplikace)
- Při vašem zpoždění budu čekat 15 minut.
- Budete-li muset konzultaci nenadále ukončit, informujte mě následně SMS/emailem.
Naše konzultace bude vypadat takto:
- Během dohody termínu si domluvíme vaši preferovanou aplikaci. Z té mi zavoláte ve smluvený termín. Poté běžně vedeme konzultaci po stanovený čas (pokud jsme se nedomluvili jinak, je trvání 50 minut).
- Klient volá mně (nikoli já jemu). Důvod je ten, že nejsem schopen vědět, že už jste v nerušeném a bezpečném prostředí, proto vám nikdy nevolám jako první. Výjimkou je řešení výpadků spojení, kdy již ale jsme spolu v předchozím kontaktu. Pokud očekávám váš videohovor a ve stanovený čas nepřichází, obvykle vám jej po pár minutách připomenu SMSkou a/nebo emailem. Ani v tomto případě vám však nevolám jako první (např. skypem nebo telefonem) – důvodem je opět diskrétnost konzultace.
- Pokud se nelze spojit/dovolat, nastala-li porucha webové aplikace, výpadek internetu… napište mi SMS nebo zavolejte na mé telefonní číslo. Domluvíme se na náhradním řešení.
- Jakékoli zprávy/dotazy v čase mimo domluvenou konzultační hodinu (tedy pokud se nejedná o akutní situaci výpadku spojení či poruchy, kdy použijte SMS/telefonát) posílejte prosím jen emailem, nepoužívejte vzkazů prostřednictvím těchto aplikací. Videoaplikace používám pouze pro naši konzultaci, nemívám je jindy zapnuté. Neposílejte mi proto prosím vzkazy/zprávy mimo naši konzultační hodinu pomocí těchto nebo dalších nástrojů (Skype, Whatsapp, Facebook Messenger apod). Nedostanu se k nim, tyto zprávy nekontroluji. Danou aplikaci zapínám vždy jen pár minut před naší konzultací a po ukončení ji vypínám.
- Pokud se zpozdíte se zahájením videohovoru, dodržíme původní smluvený čas (tj. hovor nebudeme o vaše zpoždění prodlužovat). Na zahájení spojení z vaší strany budu čekat 15 minut od dohodnutého termínu (pokud mi nedáte vědět jinak). Poté budu považovat konzultaci za neuskutečněnou.
- Pokud bych se ve výjimečných případech zpozdil já, vždy vás co nejdříve upozorním a nabídnu vám kompenzaci prodloužením času či náhradní hodinu zdarma.
- Výpadky a poruchy spojení řešíme flexibilně, podle jejich povahy (stávají se však dnes naprosto výjimečně). Je-li to možné, mějte k dispozici vždy ještě jedno náhradní řešení (ještě jeden přístroj – např. smartphone, ještě jednu náhradní aplikaci s nastaveným účtem) – viz níže technická doporučení.
- Důležitá zásada: Pokud budete muset hovor okamžitě ukončit a nepokračovat v něm (a neoznámíte mi, že hovor končíte) – může se to stát kvůli vašemu bezpečí, nenadálé situaci, nutnosti něco rychle řešit, z důvodu poruchy apod. – informujte mě o tom prosím co nejdříve následně (stačí SMS nebo telefonicky). Nedokážu totiž rozlišit, zda jste hovor přerušili z výše uvedených důvodů, nebo kvůli např. silnému emočnímu rozrušení.
🛠️ Technická doporučení a kvalita spojení
✍️
- Pokud nemáte běžnou uživatelskou zkušenost s videoaplikacemi, nevolte tento způsob konzultací
- Ověřte si dostatečnou rychlost internetu a kvalitu přenosu (vzdálenost od wifi)
- Zařízení umístěte na stůl/stojan nebo o něco opřete (nedržte je v ruce nebo na klíně)
- Zajistěte si dostatek osvětlení, výhodná jsou sluchátka
- Vše dobře nabijte a mějte k dispozici náhradní řešení (druhý přístroj, druhou aplikaci, telefon)
- Pokud si nedokážete nastavit vše potřebné pro online spojení sám/sama (internet, aplikace, vyhledat mé účty, nastavit zvuk nebo sluchátka), znamená to, že nemáte dobré (uživatelské) schopnosti užívání počítače a prosím v tomto případě nevolte online poradenství. Tato forma by vás příliš stresovala, protože dochází k drobným poruchám nebo technickým nedopatřením, která musíme rychle odstranit. Dejte prosím přednost tradičnímu způsobu poradenství tváří v tvář.
- Pokud videohovory běžně nepoužíváte, ověřte si, že vaše stávající rychlost internetu je dostatečná.
- Jste-li na wifi připojení, o kvalitě rozhoduje vzdálenost od wifi routeru. U bezdrátového přenosu platí, že kvalita klesá se vzdáleností geometrickou řadou. Pokud je signál nekvalitní, jako první opatření se zkuste přesunout blíže k routeru (či přesunout router blíže k vám), i když vám notebook/mobil ukazuje dostatečný ukazatel signálu. .
- Nedržte telefon (laptop, notebook) v ruce nebo na klíně. Mějte notebook na stole/mobilní zařízení na stojanu nebo o něco opřené apod. Tím se vám uvolní ruce a lépe se vám hovoří. Můžete také snadněji měnit polohu těla. Obraz se navíc nechvěje a lépe se mi sleduje.
- Pokud je venku nedostatek světla a/nebo nesedíte u okna, prosím zapněte si dostatečné osvětlení. Zlepšuje to výrazně kvalitu obrazu.
- Mnoho klientů preferuje sluchátka pro lepší soustředění, zaručení diskrétnosti a potlačení hluku. Dělám to tak i já a doporučuji vám to.
- Vše dobře nabijte nebo připojte ke zdroji. Hodina videohovoru dokáže některá zařízení vyčerpat.
- Je-li to možné, mějte k dispozici (obzvláště pro naši první konzultaci nebo pokud denně nepoužíváte danou aplikaci) jeden náhradní přístroj. Může to být např. iPad nebo mobil se stejnou aplikací. Ideální je, pokud máte v záloze ještě jinou aplikaci (z těch, které nabízím pro spojení – viz níže), pokud by došlo k výpadku aplikace.
- Pro případ řešení nenadálých poruch se spojením mějte u sebe nabitý telefon.
🧑💻 Jaké aplikace použijeme ke spojení?
✍️
- Google Meet (doporučovaná aplikace)
- Skype
- FaceTime
Dáme přednost tomu, co preferujete a na co jste zvyklí. Můžete si vybrat z následujících možností:
Google Meet
- Doporučená volba (nejjednodušší, kvalitní i při slabším signálu). Pokud nebudete mít odlišnou preferenci, doporučuji tuto aplikaci.
- Pokud se spojíte z počítače, tabletu nebo notebooku (nikoli mobilního zařízení), nemusíte mít zřízený účet. Aplikaci nepotřebujete. Lze se pohodlně připojit prostřednictvím internetového prohlížeče (nejlépe Chrome).
- Pár minut před naší konzultací vám emailem pošlu link na spojení. Na tento link v dohodnutý čas kliknete a připojíte se v internetovém prohlížeči.
- Pokud se budete chtít spojit pomocí mobilu, musíte mít na něm zřízen účet Gmail/Google Account a staženou aplikaci.
Skype
- Musíte mít zřízen uživatelský účet na této platformě a stáhnutou aplikaci Skype.
- Hovor uskutečníme tak, že mi v dohodnutý čas z této aplikace zavoláte videohovorem (jméno svého účtu vám upřesním při domluvě na setkání).
FaceTime (pro Apple zařízení):
- Aplikaci FaceTime musíte mít nainstalovanou na některém z Apple zařízení (a mít ji propojenou s telefonním číslem, příp. emailovým účtem)
- V dohodnutý čas mi zavoláte videohovorem z aplikace FaceTime na mé telefonní číslo. Tento hovor přijmu prostřednictvím aplikace FaceTime na své straně.
Tyto aplikace zapínám a používám pouze během samotné domluvené konzultace. Mimo tuto dobu nedokážu (kvůli množství aplikací a účtů) kontrolovat vzkazy, které jsou přes ně poslané – prosím všechnu komunikaci mimo samotnou konzultaci posílejte pouze emailem (v urgentních případech SMS/telefon).
🙋🏻 Pokud máte další otázky, podívejte se prosím také do Často kladených otázek, do podrobných informací k jednotlivým typům poradenství, nebo mi napište.
Pošlete mi rychlou zprávu / dotaz
Po odeslání formuláře by vám měl přijít automatický potvrzující email. Pokud jej nedostanete, zkontrolujte SPAM složku, příp. mi napište zprávu emailem.