Kdo jsem

💁‍♂️ Níže najdete informace o tom, co nabízím a dělám, jak se dívám na svět a na co se ve své práci a životě soustředím. Pokud budete mít další dotazy, pošlete mi zprávu.

🪑 Kdo jsem – ve třech odstavcích

Psycholog

Autor

Lektor

Speaker

Jsem psycholog, psychoterapeut a autor. Pomáhám klientům v oblasti emočních problémů, osobního růstu, změny a seberealizace. Zajímá mě, jak díky lepší volbě životního směřování, osobních zvyků a rozhodování dosáhnout větší radosti ze života a práce. Věřím tomu, že po svém životě máme chtít hodně.

Zabývám se také problematikou hledání povolání, profesní změny a osobní produktivity. Poskytuji konzultace intelektově nadaným dospělým a v oblasti rozvoje talentu (uměleckého, manažerského, technického apod.)

Vytvářím kurzy, pořádám přednášky a psychologické workshopy. Natáčím videa, rozhovory a podcasty. Píšu psychologické a publicistické články. Účastním se konferencí a vystupuji v médiích, kde komentuji psychologická a společenská témata.

🙋‍♂️ Pro klienty: Čemu věřím a jak v poradenství pracuji

✍️

  • Vycházím z tradice humanistické psychologie
  • Věřím, že dobrý život má svá pravidla, kterým se dá učit
  • V psychoterapii považuji za základní nástroje uvědomění, sebekontrolu, osobní zkušenost, kognitivní modely, sebe-analýzu a behaviorální změnu.
  • Za podstatné považuji pochopení psychologických principů a souvislostí našich duševních procesů (psychoedukace, důraz na metakognitivní procesy)
  • Terapeuticky vycházím především ze škol Gestalt terapie, kognitivně-behaviorální terapie a krátké, na řešení orientované terapie.

Jsem psycholog s praxí v oblasti psychologického poradenství, psychoterapie, vzdělávání, tréninku, personalistiky, byznysu, médií a výzkumu. (Můj životopis najdete níže)

Mým zájmem bylo vždy spojovat různé strany psychologické profese: praxi s užitečnou teorií, funkční systém s kreativitou, užitečnost s vědeckou podložeností, zajímavost s nepovrchností. Rád řeším konkrétní problémy svých klientů pomocí praktických metod, ale stejně rád se s nimi zahloubám do filozofické debaty.

Nemám rád psychologická klišé a nemyslím si, že nejlepší řešení jsou vždy ta většinová, jen proto, že jsou nejrychleji k dispozici. Nevěřím, že v průměru (jakkoli chápaném) je každému nejlépe jenom proto, že tam nikdy nebude sám.

Naopak věřím, že od života máme chtít hodně a že každý má svou specifickou cestu. Pochopit, že ji můžeme nalézt a že to není jednoduché, je nejen celoživotní úsilí, ale také osobní zodpovědnost a existenciální úkol každého z nás. Souhlasím s tím, že bychom měli mnohé zkoušet, všechno prověřovat a toho dobrého se poté držet.

Můj přístup (čemu věřím)

Vycházím především z tradic humanistické psychologie. Tato psychologická škola svými metodami i výsledky dokazuje již od 50. let 20. století možnost (a nutnost) rozvoje a růstu osobnosti v každé fázi našeho života. Tento rozvoj považuje za základní předpoklad naplněného, užitečného a spokojeného života. Napomáhám klientům k seberealizaci, k řešení jejich aktuálních problémů a k lepšímu uplatnění jejich talentů a osobnosti.

Věřím tomu, že naplněný a smysluplný život pro každého z nás je život, který musí splňovat těchto pět pravidel:

👋 5 pravidel dobrého života

  1. Musí být ve shodě s naší jedinečností (či odlišností), s talenty, osobnostními specifiky a preferencemi
  2. Musí být dostatečný ve všech důležitých životních oblastech – práce, vztahů, péče o tělo a duši, vzdělávání, sebepoznávání a osobní změny, spirituality a odpočinku
  3. Musí být přiměřeně náročný a vystavovat nás novým výzvám a zkušenostem, které nás posouvají ve všech výše uvedených oblastech
  4. Musí být etický a založený na důležitých hodnotách (jejichž poznání je součástí tohoto celoživotního úsilí vést dobrý život)
  5. Musí kontinuálně hledat a upravovat odpovědi na 4 základní životní otázky:
    • Jak žít – jaký mít životní styl a zvyky, kde žít
    • S kým žít – kým se obklopit
    • Co dělat – práce, povolání, činnost
    • Čemu věřit – spiritualita a hodnoty

Ve své psychologické praxi se často snažím zkoumat, které z těchto pravidel nedodržujeme, ve které oblasti musíme přidat nebo kde nám naše historická zkušenost, nesprávné návyky či přesvědčení brání dosáhnout lepších výsledků.

(Číst dále)

Z čeho vycházím (metody a terapeutické školy)

  • Filozoficky a koncepčně vycházím z tradic humanistické psychologie
  • Za základ terapeutické i poradenské práce považuji:
    • rozvoj klientova uvědomění, tedy lepší sledování a kontrolu obsahů vlastního vědomí
    • učení sebe/analýze myšlenkových, postojových, hodnotových a zvykových vzorců
    • v kombinaci s efektivními metodami behaviorální změny (změny chování)
  • Hlavními prostředky této práce jsou v mém přístupu dialog, psychoedukace a vlastní klientova zkušenost (případně experiment vedoucí k této zkušenosti).
  • Za podstatnou tedy považuji psychoedukaci neboli rozvoj metakognitivních schopností (vysvětlování psychologických mechanismů a pravidel). Ta by měla vést k dobrému pochopení principů vytváření negativních i pozitivních zvyků, kognitivních schémat, sebekontroly, lepšího uvědomování, sebereflexe, emoční modifikace, behaviorálních voleb, vztahových vzorců, procesu rozhodování a dalších psychologických procesů. I zde platí, že naučit hladového rybařit (znát podstatu souvisejících psychologických procesů) je efektivnější než pouze dát mu rybu (vyřešit jeden problém). Protože příští rybu si pak často chytne sám.
  • Během psychoterapie vycházím především z metod:
    • současného fenomenologického pojetí Gestalt terapie
    • krátkéna řešení orientované psychoterapie 
    • kognitivně-behaviorální terapie (především jejich moderních forem – mindfulness, akceptace – analýzy kognitivních schémat a behaviorální modifikace).  
  • Svou práci doplňuji také dalšími psychologickými metodami, které jsou pro danou situaci účelné.
  • Během poradenství a koučinku se kromě výše uvedených psychoterapeutických pozic snažím s klienty vždy hledat, jak pozitivně (konstruktivně) reagovat na ekonomické, technologické, společenské a psychologické změny, které zažívají ve světě seberealizace, životního stylu a práce. Snažím se s klienty tuto novou situaci (práce na dálku, odlišné formy rodinných vztahů, sociální sítě, nové technologie…) využít k dobrému životu a hledání nových cest, nikoli k ustrašenému návratu zpět a izolaci před změnou.
Dalibor Špok v křesle

💭 Můj psychologický životopis (Proč dělám, co dělám)

Pokud psycholog nabízí především rozvojové poradenství, články a kurzy, pak je vhodné, když ostatní seznámí s tím, co jej motivuje a co považuje na této cestě za správné. Protože tím ukazuje, kam bude chtít své čtenáře nebo klienty vědomě nebo nevědomě posouvat.

Každý psycholog by tak možná měl kromě svého oficiálního životopisu uveřejnit také životopis psychologický, svou filozofickou a hodnotovou “agendu”. Upozornit na důležité prvky těchto mých hodnot považuji za splnění principu rovnosti, otevřenosti a informovanosti, kterým bychom se měli v psychologii řídit.

Protože však ne pro všechny je takové povídání důležité a hrozí, že dlouhá sebelíčení psychologa budou čtenáři vnímat jako přílišné vyzdvihování vlastní osoby, umisťuji zde pouze odkaz na celý článek “Můj psychologický životopis” pro případné zájemce.

📁 Pro média (presskit) a životopis

Mgr. Dalibor Špok, Ph.D. – psycholog a publicista

Poskytuje psychologické poradenství v oblasti osobní změny, psychických problémů, hledání vlastního povolání, produktivity, pracovní a životní spokojenosti a seberealizace. Organizuje přednášky a kurzy na psychologická témata. Zabývá se také poradenstvím intelektově nadaným dospělým (gifted adults).

Sleduje a komentuje společenské a politické dění, píše publicistické komentáře, účastní se debat a rozhovorů. V této oblasti jej především zajímá propojení psychologie a změn v oblasti práce, nových technologií, sociálních sítí, kultury, médií, politiky a společnosti – s důsledky, které přinášejí pro naši každodennost a současnou post-faktickou dobu.

Osobně jej zajímá věda, technologie, kulturní historie, cestování, filozofie a vzdělávání.

  • www.daliborspok.cz
  • www.facebook.com/dalibor.spok (psychologie)
  • twitter: @daliborspok (politika, společnost)

💁‍♂️ Podrobnější verzi najdete zde • Fotografie pro novinářské a propagační účely (print/web) vám zdarma zašlu, napište mi

Vzdělání

  • Psychologie – Filozofická fakulta, Masarykova univerzita v Brně (Mgr., 1997-2002)
  • Doktorské studium psychologie – Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita v Brně (Ph.D., 2002-2008)
  • Systematický psychoterapeutický výcvik v Gestalt terapii, IGT Praha (1998-2002)
  • Další kurzy a vzdělávání v oboru psychologie a personalistiky

Praxe – současná

  • Psychologické poradenství, individuální a skupinová psychoterapie, kariérní poradenství, psychologický koučink (od roku 2001)
  • Psychologické workshopy a kurzy (od roku 2010)
  • Firemní workshopy a semináře (od roku 2009)
(Číst více)

Praxe – historická

  • Projekty v oblasti personálního a kariérního poradenství, HR a psychologie práce (2003-2015)
  • Přednášky a semináře pro vysokoškolské studenty (Fakulta sociálních studií Masarykovu univerzity, Divadelní fakulta JAMU, 2002-2007)
  • Výzkumná činnost (Psychologický ústav AV ČR, 2002-2008) – především výzkumy v oblasti nevědomého vnímání, spolupráce v oblasti výzkumu reakce na traumatické události a vztahů emocí a mozkových struktur, překlady odborné literatury
  • Organizace konferencí, letních škol a seminářů (od 2002 nárazově)

Veřejné vystupování a publikování

  • Popularizační a psychologické články, vystoupení a komentáře (Česká televize, Český rozhlas, MF Dnes, Forbes, Hospodářské noviny, Aktualne.cz, Psychologie.cz …) – seznam vybraných médií zde
  • Publicistické komentáře (MF Dnes, iHned.cz, rozhlas.cz, blog na Aktualne.cz)
  • Autor webových stránek EtLabora.cz (profesní a kariérní poradenství, volba povolání), za které byl v roce 2013 oceněn Národní cenou kariérového poradenství
  • Vlastní a zvané přednášky a workshopy
  • Vystupování na sociálních sítích
  • Externí spolupracovník Českého rozhlasu (od 2017 do ~2021) – publicistické příspěvky a rozhovory, nadále zde vystupuje jako host nejrůznějších pořadů (2021-dodnes)

Další zájmy a aktivity

  • Vzdělávání a andragogika, hudba, filozofie, humanistická psychologie, dějiny psychologie, literatura faktu, preventivní medicína, informační technologie, kulturní historie a dějiny každodennosti, mezikulturní dialog, esejistika a publicistika, kulinářství, turistika, běh, cestování.

🙋🏻 Pokud máte další otázky, podívejte se prosím také do Často kladených otázek, do podrobných informací k jednotlivým typům poradenství nebo mi napište.