Co můžete jako klienti očekávat a jak mít z poradenství co největší užitek

💁‍♂️ Níže se dozvíte několik důležitých a osvědčených zásad, jak co nejvíce zvýšit efektivitu konzultací, jak se na ně připravovat a co můžete jako klienti očekávat.

🪑 Průběh poradenství, témata a psaní si poznámek

✍️

  • Průběh každé hodiny může být různý. Pokud se potřebujete k něčemu vrátit, více se ptát, něco probrat… upozorněte mě na to.
  • Během jednotlivých konzultací můžeme probírat různá témata, nebo pokračovat, kde jsme skončili minule.
  • Můžete si psát poznámky a doporučuji to.
  • Je dobré 15-20 minut před konzultací ukončit ostatní činnosti a připravit se na online setkání (technicky i psychologicky). Podobnou dobu doporučuji strávit přemýšlením a zapsáním poznámek i po skončení konzultace.
  • Poradenství je s každým klientem a v každé fázi odlišné. Často se liší z hodiny na hodinu: někdy vás především poslouchám, abych porozuměl vaší situaci, jindy se vás více ptám, někdy více povídám, někdy společně zkoušíme různé experimenty, jindy vám dám prostor, ať se co nejvíce ptáte vy.
  • Postupně procházíme různá témata. Toto směřování vybíráme společně – vy na základě svých potřeb, já na základě své profesní zkušenosti.  Pokud máte pocit, že byste potřebovali něco jiného (změnit téma, k něčemu se vrátit), upozorněte mě na to. I já budu rád, když tak budu mít zpětnou vazbu, co je pro vás důležité a kam směřovat v rozhovoru dále či k čemu se vrátit.
  • Každou hodinu můžeme věnovat trochu jinému tématu nebo můžeme navázat na to, co jsem probírali posledně a pokračovat v tom. Můžeme také probírat, co se od posledního setkání v daném tématu událo nebo co jste mezitím zkoušel(a) / promýšlel(a) a podobně.
  • Během rozhovoru si můžete zapisovat poznámky a doporučuji to Nejlepší je k tomu tužka a papír. Pokud si chcete dělat poznámky elektronicky, využívejte buď jiné zařízení, než pomoci kterého se spojujeme videem, příp. si dopředu vyzkoušejte, abyste i během psaní poznámek na počítači byli dobře viditelní/slyšitelní apod. Pokud si budete chtít vzít chvilku a zapsat si důležité poznámky, abyste na nic nezapomněli, upozorněte mě na to a na chvíli hovor přerušíme, abyste měli dostatek času zapsat si myšlenky.
  • Podobně si píšu poznámky já – jsou samozřejmě pouze pro mou osobní potřebu a kvalitní vedení poradenství. Jsou zaheslované, nikdy nejsou přístupné žádné druhé osobě a neobsahují jednoznačné identifikátory (nejste podle nich nijak dohledatelní nebo identifikovatelní). Po ukončení našich setkávání je vymažu.
  • Je dobré, pokud ještě před samotným rozhovorem věnujete dostatek času přemýšlení nad svým problémem. Taková mentální příprava je pro vás výhodná v tom, že budeme mít následně k dispozici více nápadů a souvislostí. Velmi se osvědčilo 15-20 minut před samotnou konzultací ukončit stávající práci, připravit si vše potřebné (přečtěte si také Jak se připravit na videohovor), pročíst si poznámky z minulého setkání, přemýšlet o tom, o čem byste chtěli hovořit a podobně.
  • Podobně je dobré po skončení konzultace podobně dlouhý čas věnovat sepsání si poznámek, promýšlení otevřených témat, sepsání si, co zůstává otevřené, čemu se budete chtít v nejbližší době věnovat nebo které otázky vás ještě napadají a podobně.
  • Více informací pro představu o tom, jak může vypadat psychologické poradenství, naleznete také zde: Jak vypadá psychologické poradenství

🧍 Pracujte i mezi setkáními

✍️

  • Práce mezi setkáními je základní předpoklad vašeho posunu. Je klíčový faktor úspěchu klientů v řešení jejich témat.
  • Věnujte se pravidelně přemýšlení nad svými tématy a experimentování. Vytvořte si na to návyk.
  • Pište si záznamy, poznámky, deník. Písemně, nikoli pouze v hlavě.
  • Zapisujte si témata a myšlenky, která budete chtít probrat příště
  • Doba mezi konzultacemi není pasivním časem, ve kterém čekáme, co se stane, a pak si o tom povyprávíme během příštího setkání. Měla by to být naopak stejně důležitá (nebo i důležitější) fáze řešení vašich témat a problémů, se kterými za mnou přicházíte. Podobně jako tenisový hráč může mezi sety probrat s trenérem taktiku hry, podobně my probíráme taktiku vašeho života – ale po skončení tohoto setkání je potřeba vyjít skutečně aktivně hrát tuto hru – podobně jako v tom tenise. Čím méně se budete svým problémům/tématům mezi setkáními užitečně věnovat (tedy hrát svou hru), tím méně efektivní budou i naše setkání a naopak.
  • Pokud konzultujeme opakovaně, v čase mezi konzultacemi tedy na svém problému sami pracujte… To může mít různou formu:
    • od prostého uvědomování si a přemýšlení, generování nápadů, vzpomínání, analyzování…
    • přes zkoušení různých opatření a řešení
    • po aktivní větší experimentování se změnou (prostředím, aktivitami, zvyky…) a zaznamenávání vašich úspěchů, myšlenek a neúspěchů.
  • Doporučuji vám věnovat přemýšlení nad tématy, o kterých se během poradenství bavíme, alespoň malou část (třeba 10-15 minut) plné pozornosti během každého dne, nebo ještě lépe ráno i večer (Co mohu dnes udělat pro…., Co jsem dnes udělal pro…, Co se dařilo, Kde je problém, S čím nedokážu…, Co je nového…)
  • Výhodné je, pokud dokážete přemýšlení nad tématy, která řešíme během konzultací, spojit s nějakou opakovanou aktivitou (cesta z práce, jízda autem na chalupu) nebo časem (ranní káva, sobotní večer), kdy se takové analýze věnujete výhradně. Vytvoříte si tak návyk, ve kterém můžete pokračovat i po skončení našich konzultací (mít vyhrazené doby pro uvažování nad osobními tématy a jejich řešeními).
  • Mnoho klientů si vede záznamy nebo jakýsi deník (ve formě a rozsahu, jaké jim vyhovují), ke kterým se mohou vracet a vnímat tak svá témata/posun z různých perspektiv. Není to vhodné pouze u psychoterapie, ale u jakékoli jiné formy konzultace: Můžete zde zaznamenávat nejen své myšlenky, ale různé nápady na řešení, seznamy tipů a úkolů, brainstormovat, zachycovat graficky schémata příčin a souvislostí svých témat/problémů/rozhodování a podobně.
  • Tyto záznamy by měly mít psanou podobu. Nechávat své myšlenky vířit pouze v hlavě je málo. Je často opakovanou zkušeností mnoha mých klientů, kteří nejsou zvyklí zapisovat si své myšlenky, jak zásadní rozdíl je mezi tím, když je začneme zachycovat a strukturovat písemně (vracet se k nim, editovat je, rozšiřovat je, přepisovat je jiným způsobem…) oproti tomu, když pouze v hlavě asociujeme na svá osobní témata a domníváme se, že tím vše zaznamenáváme. Naše paměť a pozornost je velmi omezená. Mozek je dobrý nástroj pro analyzování naší situace, ale špatný nástroj pro precizní zapamatování všech myšlenek a souvislostí. Uvolněte jeho kapacity (pro řešení vaší situace) tím, že po něm nebudete chtít to, co efektivněji zvládne papír a tužka.
  • Podobně si můžete zapisovat témata (otázky, problémy), které vás v čase mimo setkání napadnou, a o kterých byste chtěli během našich příštích setkáních hovořit. Usnadní vám to přípravu na konzultační hodiny a zvýší jejich efektivitu.

🎯 Cíl a počet setkání, jednorázová setkání

✍️

  • Cíle a počet setkání dopředu nestanovujeme. Rozhodujete se cestou.
  • Nemusíte mě při objednávání informovat o konkrétních tématech, která budete chtít probírat.
  • Jednorázové setkání je možné a často účinné a dostačující.
  • Nemusíte mě informovat dopředu, zda se objednáváte na jednorázové setkání či opakovaná – rozhodnete se později.

V naprosté většině případů se nedomlouváme na předem daném počtu setkání nebo na jednoznačném cíli. Poradenské setkání je podle mého pojetí stejné jako jakákoli jiná služba – přicházíte tak dlouho, dokud je to pro vás užitečné (což víte nejlépe vy sami). Vaše aktuální cíle se mění tak, jak odhalujeme nová témata a souvislosti. Volba aktuálních témat (a cílů) je samozřejmě vždy na vás. Proto mi nemusíte ani při objednávání přesně psát, jaká přesná témata budete chtít probírat či co je vaším cílem. Vše probereme během setkání.

Rád vám samozřejmě dám také já po konzultaci zpětnou vazbu o tom, co je podle mého názoru v daný moment důležitější a čemu bych doporučil se věnovat.

Rád vás uvítám i na jednorázovém setkání, zaměřeném na specifický problém. O tom, zda bude setkání pouze jednorázové, či opakované, se nemusíme domlouvat dopředu. Můžete se rozhodnout až na závěr setkání nebo po jeho skončení. Na dalším termínu se domlouváme na konci sezení nebo si napíšeme později.

👋 Ukončení poradenství i nepravidelnost je v pořádku

✍️

  • Konzultace můžete kdykoli ukončit (důvod mi nemusíte vysvětlovat).
  • Nepravidelná setkání a konzultace jednou za čas jsou pro můj styl práce naprosto v pořádku.
  • I po ukončení konzultací se můžete kdykoli později ozvat (pro opakovanou nebo jednorázovou konzultaci).
  • V případě intenzivnější psychoterapie se zpočátku typicky setkáváme co 2 týdny, později méně. U většiny konzultací však preferuji větší rozestupy mezi setkáními (typicky co 3-4 týdny a méně).
  • Terapii nebo konzultace můžete kdykoli ukončit nebo přerušit. Nemějte prosím obavu o to, jak budu vaše rozhodnutí o ukončení vnímat. Psychologické poradenství je služba, kterou využijte do té míry, jakou potřebujete. Ukončení nebo přerušení poradenství jsou jeho normální součástí.
  • Naše setkávání nemusí být pravidelná. Budete-li potřebovat téma opět otevřít nebo budete chtít probrat novou situaci, můžete mě kdykoli kontaktovat. Můžete se objednávat nepravidelně, jak budete potřebovat. Poradenství by se podle mého názoru nemělo lišit od jakékoli jiné běžné mezilidské situace, kde taky někdy máme proč se vidět, jindy kontakt raději odložíme na později, protože je zbytečný.
  • I v případě, že jsme se domluvili na ukončení poradenství, kdykoli v budoucnu mě můžete kontaktovat znovu. Totéž platí i pro jednorázovou konzultaci. Často se časem objevují nová témata nebo ta stará vidíme v nové perspektivě. Poradenství můžete tedy využít kdykoli (i nepravidelně), pokud zrovna potřebujete. S některým klienty se takto (občas, nepravidelně) setkávám léta.
  • Samozřejmě ale platí, že pokud chcete udělat výraznější psychologickou změnu nebo pokud je vaše téma složitější (např. v případě silnějších úzkostných poruch nebo silných psychických problémů), nejefektivnější jsou pravidelná setkávání, alespoň zpočátku. Typická frekvence sezení je v těchto případech co 2 týdny, v případě psychoterapie aktuálních psychických poruch (depresí, úzkostí) i každý týden. Této intenzivnější psychoterapeutické pomoci se však mohu věnovat z kapacitních důvodů pouze velmi omezeně. Typicky dávám přednost (a zaměřuji se) spíše na poradenský/konzultační způsob práce s většími časovými rozestupy v horizontu několika týdnů. Domluvíme se podle vašich aktuálních potřeb – mnozí klienti například začínají několikerým častějším setkáním a postupně frekvenci rozvolňují.
  • Obecně preferuji spíše krátko- až střednědobou délku psychologické práce (s případnými přestávkami či menším počtem setkání), která je podle mě ve změně paradoxně účinnější než nekonečný terapeutický vztah a setkávání každý týden po dobu mnoha měsíců či dokonce let.

📅 Informace k platbě a zrušení termínu

✍️

  • Nemusíte mě dopředu informovat, zda si budete chtít předplatit 5 konzultačních hodin, nebo platit každou hodinu zvlášť. Domluvíme se během setkání či po něm.
  • O zrušení / přesunu termínu mě informujte 2 pracovní dny předem.
  • Více informací k platbám zjistíte zde.
  • Pokud se rozhodnete předplatit si více hodin dopředu, domluvíme se na tom na závěr prvního (nebo daného) setkání nebo mi napíšete po něm, pokud si budete chtít vše v klidu rozmyslet. Není třeba mě o tom informovat dopředu při objednávání. Typicky se domluvíme na zaplacení pouze první hodiny (po jejím objednání) a platbu předplatného můžete provést následně tak, že po tomto setkání (pokud se domluvíme na předplatném) doplatíte zbytek platby do výše předplatného a výhodnější cena předplatného se bude vztahovat i na právě proběhlou hodinu.
  • Pokud se rozhodnete ukončit konzultace před vyčerpáním všech předplacených hodin, zbytek předplatného vám samozřejmě vrátím. (Více informací najdete zde)
  • V případě zrušení (nebo přesunu) termínu z vaší strany mě prosím informujte alespoň 2 pracovní dny dopředu. V opačném případě vás požádám o zaplacení části ceny za setkání.

🙋🏻 Pokud máte další otázky, podívejte se prosím také do Často kladených otázekJak se připravit na videorozhovor, do podrobných informací k jednotlivým typům poradenství, do Ceníku a podmínek nebo mi napište.

Objednejte se na online poradenství / psychoterapii

    Po odeslání formuláře by vám měl přijít automatický potvrzující email. Pokud jej nedostanete, zkontrolujte SPAM složku, příp. využijte dalších možností:

    Objednat se můžete také emailem nebo telefonicky.